Facebook

666 dusz z Kazunia… i wierzby

2016-05-19 10:47:09

W piątkowy wieczór w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czosnowie odbyło się spotkanie z doktorem Piotrem Oleńczakiem. Wykład dotyczył mennonitów z… Kazunia.

Mennonici to religijny ruch powstały jako jeden z odłamów anabaptyzmu w XVI w. w Holandii. Jego nazwa pochodzi od Menno Simmonsa.
Piotr Oleńczak tłumaczył zebranym, że osadnicy mennoniccy są ściśle związani z gminą Czosnów. Zbór mennonicki znajduje się na Olenderskim Szlaku Turystycznym. Jest to dokładnie pierwszy dom po lewej stronie drogi, jadąc w kierunku Nowego Dworu Mazowieckiego od Warszawy (od strony drogi krajowej nr. 7). Otoczony jest on starymi drzewami.
Historyk z poruszeniem opowiadał o świętokradztwie na cmentarzu mennonitów w Kazuniu Nowym. Fakt kradzieży oraz niszczenia płyt grobowych wzbudził ogromne wzburzenie wśród zgromadzonych.
Zebrani dowiedzieć się mogli również, że charakterystyczne dla krajobrazu wsi były wały przeciwpowodziowe i sztucznie usypane wzgórki, na których lokowano całą zagrodę. Aby kra z rzeki nie napływała na nizinę i zbyt wartki prąd nie niszczył budynków w zagrodzie, na miedzach polnych, a także w pobliżu zagród sadzono wierzby i topole, a całość grodzono opłotkami z gałęzi wierzbowych. Stąd właśnie w naszym „nowodworskim” krajobrazie nie brak jest wierzb – pozostałości po mennonitach.
Zważywszy na ilość zebranych w murach biblioteki osób i ich aktywność w rozmowie z historykiem, niewątpliwie stwierdzić można, że tego typu spotkania w naszym powiecie powinny odbywać się częściej. Mieszkańcy wydają się być „głodni” wiedzy i chęci poznania rodzimej historii.

Klaudia Frączak

Podobne artykuły

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *