Ekspresowo o wielu problemach

2016-11-07 8:30:25

11 października w Publicznym Gimnazjum nr 1 odbyło się kolejne spotkanie w sprawie budowy strategii rozwoju Nowego Dworu Maz. na lata 2017-2030. Podobnie jak w innych częściach miasta, mieszkańcy osiedla Centrum skupili się jednak na bieżących problemach okolicy.

Spotkanie poprowadził burmistrz Jacek Kowalski. Tradycyjnie, po przywitaniu zebranych pokrótce omówił inwestycje, jakie w ubiegłych latach zrealizowano na terenie osiedla, wspomagając się przy tym zestawieniem fotografii odnowionych miejsc z ich zdjęciami zrobionymi przed remontem.

Następnie zaprosił zebranych do dyskusji o tym, co powinno znaleźć się w strategii rozwoju Nowego Dworu na najbliższe lata. Mimo, że włodarz za każdym razem podkreśla, iż ograniczeniem w tym wypadku jest jedynie wyobraźnia, większość obecnych na konsultacjach mieszkańców nie snuje dalekosiężnych planów. Nowodworzanie skupiają się za to na aktualnych problemach poszczególnych osiedli. Podobnie było i tym razem.

 

Po pierwsze bezpieczeństwo

 

Mieszkańcy centrum poruszyli m. in. kwestię zbyt małej ilości miejsc parkingowych oraz częstokroć niewłaściwego z nich korzystania. W odpowiedzi Jacek Kowalski zwrócił uwagę na ograniczoną ilość przestrzeni, którą można przeznaczyć do parkowania, podkreślając jednocześnie, że miejsca postojowe tworzone są wszędzie tam, gdzie to tylko możliwe. Do strategii wpisano również konieczność edukowania mieszkańców w dziedzinie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, począwszy od najmłodszych lat.

 

Kontynuując wątek, obecni mówili na temat konieczności budowy na terenie osiedla aktywnych przejść dla pieszych. Jak stwierdziła jedna z nowodworzanek, choć cieszy się z oddania do użytku nowego odcinka ul. Modlińskiej, wielu kierowców jeździ tam zdecydowanie za szybko.

Szwankująca komunikacja

 

Wśród problemów natury komunikacyjnej wymieniano również zły stan techniczny autobusów linii miejskich oraz niedostosowanie rozkładu jazdy do potrzeb pasażerów. Jedna z mieszkanek zwróciła uwagę na zbyt częste awarie pojazdów oraz to, że, jej zdaniem, przez źle zaplanowany rozkład, uczniowie z Osiedla Młodych nie przyjeżdżają punktualnie na 8:00 do szkoły.

Jacek Kowalski stwierdził, że nowodworskie L-ki spełniają wszelkie normy techniczne, ekologiczne itd. Uwagi dotyczące rozkładu mają natomiast być wzięte pod uwagę w przyszłym roku, przy ogłaszaniu kolejnego przetargu na obsługę linii miejskich.

Podczas spotkania poruszono również sprawę budowy przystanku autobusowego przy ośrodku zdrowia (po drugiej stronie ulicy), która ma ruszyć niebawem oraz lepszego skomunikowania ul. Paderewskiego z ul. Morawicza. Jak bumerang, wróciła też kwestia włączenia Nowego Dworu w granice drugiej strefy biletowej ZTM. Zdaniem Kowalskiego, wszystko rozbija się o pieniądze. Jak mówi – miasto musiałoby dopłacić ZTM-owi 2, 3 miliony zł.

 

Czy doczekamy się kina?

 

Żywe zainteresowanie obecnych budziła sprawa kina. Burmistrz stwierdził, że problemem jest znalezienie inwestora, który chciałby otworzyć multipleks. Co prawda Nowodworski Ośrodek Kultury posiada salę przystosowaną do projekcji filmowych i co pewien czas organizuje seanse, ale, jak mówi włodarz, jego celem jest powstanie obiektu  w niczym nie ustępującego dużym kinom w Warszawie.  Nim to nastąpi, nowodworskim miłośnikom X muzy pozostają seanse w NOK-u, któremu – jak zauważono – być może należy zlecić wyświetlanie również repertuaru o charakterze rozrywkowym. Miejsce na kino studyjne ma również znaleźć się w Garnizonowym Klubie Oficerskim w Modlinie Twierdzy po kapitalnym remoncie budynku.

Jest McDonald, koszy na śmieci brak…

 

Pośród omawianych spraw, zwrócono również uwagę na brak koszy na śmieci przy wale.

– Cieszymy się z McDonalda, ale na deptak wyrzucane się puste opakowania czy kubki po napojach – powiedział jeden z mieszkańców

Wśród inwestycji, jakie powinny zostać zrealizowane, nowodworzanie wymienili również budowę nowego cmentarza, dworca kolejowego i domu dziennego pobytu dla osób starszych i niepełnosprawnych. Postulowano również stworzenie całościowego planu zagospodarowania centrum miasta, a także powołanie miejskiego architekta zieleni.

 

O wszystkich kwestiach zdążono porozmawiać przez godzinę, co jest ewenementem w przypadku spotkań mieszkańców z władzami miasta. Miejmy nadzieję, że w proporcjonalnie szybkim tempie zostaną zrealizowane choćby najistotniejsze pomysły, zgłaszane przez przez nowodworzan.

Tomasz Parciński fot. UM NDM

Comments

comments

1 komentarz

 1. ciekawa odpowiedz

  Na Okunin trzeba ściągnąć firmy, a nie trupy! A nasi księża powinni się podzielić cmentarzem na Modlinie, który już istnieje – wymaga tylko powiększenia i ewentualnie zbudowania kapliczki do odprawiania pogrzebów.

  Co do koszy na śmieci w okolicy CHHIT to właśnie CHHIT powinno je zapewnić.

  Kino nam nie potrzebne bo wystarczy wsiąść w pociąg i dojechać do centralnej – jest Kinoteka, Atlantic na Chmielnej i Kino na poddaszu Złotych Tarasów, a więc trzy kina dla najbardziej wybrednych w zasięgu ręki.

  Skorzystanie z programu Vigor-Senior jak najbardziej popieram. (http://www.mpips.gov.pl/aktualnosci-wszystkie/seniorzy/art,8301,senior-.html)

  Warto też uporządkować miejscowy plan zagospodarowania, bo przybyło nam dużo bloków i przybędzie jeszcze więcej w najbliższym czasie i robi się bałagan. Napewno nie potrzebujemy już więcej marketów – jest nadmiar ( 4Żabki, 3Biedronki, 2Lewiatany, 2Mile, 2Carfoury,Lidl,Kaufland, Czerwona Torebka i Auchan), ale brakuje przedszkoli i żłobków. Warto też pomyśleć o parku na OM, bo naprawdę go tu brakuje. Gdyby teren przy Wiśle został uprzątnięty z zarośli i dzików to można byłoby tam spacerować. Na razie jest to niewskazane. Co do miejsc parkingowych to napewno ich nie przybędzie jeżeli miasto będzie wydawało zgody na budowy bloków bez parkingów podziemnych. Najlepszy przykład problemów parkingowych mamy na Dębowym gdzie straż miejska ustawia niesfornych kierowców zamkniętego osiedla. Napewno w mieście nie jest nam potrzebny WORD oraz spalarnia śmieci – to poprostu nie powinno znaleźć w naszej okolicy,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *